Az okoskészülékek nyelvtanuláshoz is használhatóak, és a logikát is fejlesztik: mutatjuk, melyik appokat válaszd.
A Z generáció sajátossága, hogy már a legkisebb gyerekek kezében is állandóan ott van az okostelefon. Egyre több óvodás kerül be úgy az intézményekbe, hogy nem tudják, hogyan kell fogni a színes ceruzát, ellenben a telefonos játékokban minden létező rekordot megdöntöttek.
Ez az ijesztő tendencia sok szülőben és pedagógusban megkondította a vészharangot, azonban a teljes tiltás sem jó megoldás: haladni kell a korral, és nem szabad elzárkózni az új technikai vívmányoktól, inkább meg kell látni bennük a lehetőséget.
Fejlesztő alkalmazások
A gyerek kezéből kirobbantani a mobilt szinte lehetetlen, viszont arra hatni, hogy mit csináljon az érintőkijelzőn, már eggyel könnyebb. A játékkal töltött időt mindenképp szükséges korlátozni, és ellenőrizni, hogy tényleg a megengedett programokat használja-e, de a naponta 15-30 okoskészülékkel töltött perc akár értékes is lehet a logika fejlődése szempontjából. Nem mehet természetesen a kortársakkal való játék rovására a kütyüzés, de néha, például utazás közben, jól jön az egyszerű figyelemlekötés a telefon segítségével - ami nemcsak leköti, de valójában fejleszti is azt.
Rush Traffic
Az alkalmazás egy zsúfolt parkolót modellez, ahonnan a játékosnak úgy kell kiparkolnia, hogy a többi autóval arrébb áll az útból. Az előre gondolkodás és a logikus, megfontolt lépések elengedhetetlenek, az alkalmazás továbbá fejleszti a térérzékelést is. Nem csak fiúknak ajánlott, a különböző nehézségű feladványoknak köszönhetően pedig már egészen kicsi, 3-4 éves kortól is élvezhető a játék.
Lumosity
A „basic” játék napi három tekervényes logikai feladványt kínál, ami szintnek megfelelően eltérő képességeket fejleszt. A szortírozó gyakorlatokon kívül a finommotoros koordinációt, a hallást, de a problémamegoldást is fejleszti, míg egyes pályáihoz térlátásra vagy éppen jó memóriára van szükség. A feladatok közt a felnőttek is találnak olyat, amihez le kell üljenek egy percre, de az egyszerűbb pályák már hároméves kortól lefoglalják a kicsiket.
Flow Free
Az ötéves kortól ajánlott játék alapkoncepciója meglehetősen egyszerűnek tűnhet. Az azonos színű pöttyöket kell összekötni - azonban úgy, hogy a vonalak nem keresztezhetik egymást. A helyzetfelismerést, analizálást és a logikus gondolkodást egyaránt erősíti, illetve a problémák többféle nézőpontból való szemlélése is megoldást nyújthat az egyes pályákon.
Quizlet
Nemcsak a gyerekek, de tanárok nagy kedvence is a Quizlet alkalmazás. Lényege, hogy digitális tanítókártya-csomagokat tudunk kreálni, melyeket ki is lehet nyomtatni, vagy játszani velük, kortól függő témában és szintben. Nyelvtanulóknak különösen előnyös, de a szókincs bővítésének és fejlesztésének is remek alapja lehet.